Polski Ład a wykup samochodu z leasingu. Jest rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców.

Zmiany podatkowe wprowadzone w roku 2022 znacznie utrudniły sprzedaż auta wykupionego przez przedsiębiorców po zakończeniu umowy leasingowej. Z dniem 1 stycznia, Polski Ład wydłużył czas niezbędny do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym z 6 miesięcy do 6 lat. Zmiana ta dotyczy wszystkich umów leasingowych, również tych zawartych w poprzednich latach i jeszcze trwających, jeśli wykup samochodu nastąpi po 1 stycznia 2022r.

Wielu przedsiębiorców decydowało się na szybsze zakończenie umowy leasingowej jeszcze w listopadzie i grudniu 2021 roku. Dzięki temu mogli oni skorzystać z bardziej korzystnych przepisów podatkowych. Nie każdy miał jednak taką możliwość – ze względu na zbyt późną reakcję lub zbyt dużą ilość wniosków napływających do firm leasingowych, część leasingobiorców nie mogła zmodyfikować trwającej umowy.

Wygląda na to, że przedsiębiorcom udało się znaleźć sposób, aby nie płacić podatku dochodowego i składki zdrowotnej przed upływem 6 lat od zakończenia umowy leasingu. Sposobem na obejście niekorzystnych zmian okazuje się wykup prywatny samochodu a następnie darowizna na rzecz członka rodziny (tzw. zerowa grupa spadkowa). W takim przypadku, po zgłoszeniu tego zdarzenia do urzędu skarbowego, na osobie obdarowanej nie spoczywa obowiązek podatkowy i po 6 miesiącach może sprzedać przedmiot darowizny bez konsekwencji podatkowych. Nabywca auta uiści jedynie tzw. podatek PCC (od czynności cywilno-prawnej) w wysokości 2%.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów na rządowej stronie podatki.gov.pl, na której przeczytać możemy, że darowizna samochodu wykupionego z umowy leasingowej na rzecz członka rodziny z I grupy podatkowej jest dozwolona i nie wywołuje żadnych obciążeń w PIT.

Pozostaje nam poczekać na interpretacje takich transakcji wydawane przez Urzędy Skarbowe, na tą chwilę nie ma bowiem informacji czy i w jaki sposób weryfikowane będą zasadności takich darowizn. Należy pamiętać, że dalsze użytkowanie pojazdu darowanego może nosić znamiona czynności pozornych, o których mówi art. 199a §2 Ordynacji Podatkowej – „Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej”.

 

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/pytania-i-odpowiedzi-polski-lad/