Część odsetkowa raty leasingowej nie jest limitowana

  1. Czekając na objaśnienia Ministerstwa finansów odnośnie zasad rozliczenia samochodów, pojawiają się interpretacje indywidualne
  2. Przedsiębiorca wrzuci w podatkowe koszty tylko część raty za luksusowy samochód
  3. Ograniczenie dotyczy tylko spłaty jego wartości

 Zgodnie z nowymi zasadami rozliczania firmowych samochodów, jeśli przedsiębiorca wziął w tym roku w leasing auto o wartości ponad 150 tys. zł., do kosztów podatkowych zaliczy tylko część rat. Dyrektor KIS wyjaśnił, że ograniczenie to dotyczy jedynie części kapitałowej raty leasingowej. Część odsetkowa raty nie jest limitowana i można ją w całości rozliczyć w podatkowych kosztach (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.545. 2018.2.MR).

Podatnik pyta...

Podatnik zwrócił się o interpretację przepisów do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jest wspólnikiem w kancelarii doradczej. Chce na potrzeby działalności wyleasingować samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 tys. zł. Rata leasingowa składa się z części odsetkowej i kapitałowej. Oferta dealera obejmuje też pakiet darmowych przeglądów w okresie gwarancji. Inne koszty używania auta będą skalkulowane odrębnie.

1. Czy w przypadku nabycia samochodu osobowego sfinansowanego kredytem odsetki będą w 100% koszt uzyskania przychodu?

2. Czy w przypadku zawarcia umowy leasingu część odsetkowa raty leasingowej będzie w 100% kosztem uzyskania przychodu? 
3. Czy składka na ubezpieczenie AC w przypadku zawarcia umowy leasingu w sytuacji, gdy będzie ona płacona przez Wnioskodawcę (nie będzie składnikiem części raty) będzie limitowana jedynie zgodnie z przepisami art. 23 ust. 1 pkt 47 u.p.d.o.f.? 
4. Czy składka na ubezpieczenie OC w przypadku zawarcia umowy leasingu w sytuacji, gdy będzie ona płacona przez Wnioskodawcę (nie będzie składnikiem części raty) będzie w 100% kosztem uzyskania przychodu?

 

...Dyrektor KIS odpowiada

Według urzędu, nowe ograniczenia dotyczą tylko tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego. Część odsetkowa raty nie jest limitowana. Można ją w całości rozliczyć w podatkowych kosztach (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr0115-KDIT3.4011.545. 2018.2.MR).

A ubezpieczenie?

Według interpretacji KIS zakup polisy nie jest wydatkiem na używanie auta. Nie wchodzi do 75 proc. limitu kosztów, o którym mówi art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT. Składki można więc rozliczyć w 100 proc. Jedyne ograniczenie (z innego przepisu, konkretnie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT) dotyczy autocasco. Ale tylko wówczas, gdy wartość samochodu przekracza 150 tys. zł. Inne ubezpieczenia, np. OC albo NNW, zaliczamy do kosztów w całości bez względu na to, na ile wyceniono nasze auto.