Koniec z wyrabianiem nowych tablic rejestracyjnych

Do końca stycznia bieżącego roku, przy zakupie używanego samochodu każdorazowo należało udać się do właściwego dla naszego adresu urzędu, w celu wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych z oznaczeniem przypisanym do danego województwa. Od 31 stycznia możemy składać wniosek o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Oznacza to, że osoba kupująca pojazd zarejestrowany w innym województwie nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Istnieją jednak dwa podstawowe warunki – tablice w zakupionym pojeździe muszą być czytelne i nie mogą być zniszczone oraz samochód musi mieć tak zwane nowe tablice rejestracyjne – białe tablice posiadające gwiazdki Unii Europejskiej. W innym przypadku urzędnik odrzuci nasz wniosek i wyda nowe tablice.

Zmiana ta pozwoli zaoszczędzić nam 80 zł – taki jest bowiem obecnie koszt wydania nowych tablic.

Zmiana ta jest szczególnie wygodna dla osób użytkujących pojazdy w leasingu. Zakończenie umowy leasingu i wykup samochodu przenosi prawa własności auta na leasingobiorcę, a co za tym idzie, powoduje obowiązek przerejestrowania samochodu. Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, do których leasingobiorca był przyzwyczajony przez ostatnie kilka lat, może być dużą wygodą podczas codziennego użytkowania samochodu.