Limit dla niektórych aut zmaleje do 100 tys. zł

Od 2026 r. zostanie obniżony – ze 150 tys. zł do 100 tys. zł – limit dla amortyzacji i leasingu aut osobowych emitujących 50 g CO2 na kilometr lub więcej.
Jeśli przedsiębiorca zainwestuje w elektryczny samochód, zaliczy do kosztów PIT/CIT dużo większą kwotę niż przy zakupie tradycyjnego pojazdu.
Sejm uchwalił przepisy zmieniające limity amortyzacji firmowych samochodów. Będą uzależnione m.in. od emisji CO2. Jeśli jest wysoka, podatkowe korzyści będą mniejsze.

Przypomnijmy, że wydatki na zakup samochodu osobowego można rozliczyć w firmowych kosztach poprzez amortyzację. Ale nie wszystkie. Odpisy są podatkowym kosztem tylko do wysokości określonych w ustawach o PIT/CIT limitów. Zwykły samochód osobowy rozliczymy w firmie do 150 tys. zł. Elektryczny do 225 tys. zł.

 

Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw zmienia te limity. Wyższy, czyli 225 tys. zł, będą miały pojazdy elektryczne bądź napędzane wodorem. Jeśli emisja CO2 silnika spalinowego samochodu osobowego wynosi mniej niż 50 g na kilometr, przedsiębiorca zaliczy do podatkowych kosztów maksymalnie 150 tys. zł. Jeśli ta emisja jest równa lub wyższa niż 50 g na kilometr, limit wyniesie tylko 100 tys. zł. 


– Zgodnie z aktualnie obowiązującym standardem WLTP jedynymi samochodami, które zapewniają emisję CO2 na poziomie niższym niż 50 g/km, są pojazdy całkowicie elektryczne (BEV), pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi (FCEV) oraz niektóre hybrydy typu plug-in (PHEV). Wynika z tego, że tradycyjne samochody osobowe będą objęte najniższym limitem amortyzacji

Zmiany nie dotyczą tańszych aut. Wydatki na ich nabycie mogą być w całości rozliczone w kosztach (poprzez amortyzację). Bez względu na to, czy samochód jest tradycyjny, czy ekologiczny. Co ważne, fiskus zgadza się, że odpisy amortyzacyjne są w 100 proc. podatkowym kosztem nawet wtedy, gdy firmowe auto jest używane czasami do celów prywatnych. 


Nowe pułapy kosztów mają obowiązywać od 2026 r. Samochody będące wcześniej w ewidencji środków trwałych będą rozliczane na dotychczasowych zasadach. 


– Jak wynika z prowadzonego przez PSPA i PZPM licznika elektromobilności pod koniec października 2021 r. po polskich drogach jeździło 15 255 osobowych pojazdów całkowicie elektrycznych (BEV) i 16 378 hybryd typu plug-in (PHEV). Pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi, czyli wodorowych, było zaledwie 65 – mówi Jan Wiśniewski.

Żródło:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8277652,limit-amortyzacja-leasing-2022-100-tysiecy-zl-pit-cit.html
https://www.rp.pl/podatki/art19115931-mniejsze-odliczenia-podatkowe-dla-tradycyjnych-samochodow

Zamknij [X]

Zamów kontakt

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.
× Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.
YouTube
Kontakt
Oferta specjalna